Rada učitelům: Na špatně seřízený nástroj vaši žáci nikdy nemohou hrát čistě

Jak mít jistotu, že budete mít dokonale seřízený nástroj?

Jako houslař s letitou praxí se snažím o to, aby moji zákazníci hráli na perfektně seřízené – ladící, kvintující (u kontrabasů – kvartující) nástroje. Naprosto stejný požadavek by měl být kladen i na „obyčejné“ tovární nástroje, na které hrají nejmenší studentíci – budoucí hudebníci profesionální i amatérští a možná také příští velcí umělci.

Mnohokrát jsem při diskuzích s pedagogy zdůrazňoval, že na špatně seřízený nástroj nelze dobře a čistě hrát, a tolerováním takových nástrojů se trápíte se svými žáky navzájem. Na nástroj, který neladí – nekvintuje, můžete lepit značky poloh, nebo rýt zářezy do hmatníků, jaké chcete, ale dobré výsledky u studentů nepřijdou.

Jediná cesta je žádat vedení škol o financování kvalifikované opravy a seřízení hudebního nástroje u skutečného houslaře, který ví, co dělá. Předchozí větou se snažím upozornit na to, že se v oboru pohybuje množství „takyopravářů“, diletantů, nedouků apod., kteří vůbec netuší, k čemu jsou rozměry – menzury na nástrojích používané už celá staletí.

Proto prosím dbejte v nejvlastnějším zájmu na odpovídající kvalifikaci všech řemeslníků, kterým nástroje svěřujete do opravy.

Přeji všem učitelům v jejich náročné a velice záslužné činnosti mnoho zdaru.

Radim Zemánek, houslař

Adresa ateliéru

Jandovo stromořadí 388
Frenštát pod Radhoštěm
744 01

Telefon

+420 604 757 407

E-mail

Zemanek.Radim@seznam.cz